poniedziałek, 27 stycznia 2014

Zbrodnia obrazy sprawiedliwości

Relacja ze spotkania z prof. Witoldem Kuleszą promującego jego najnowszą publikację Crimen laesae iustitiae.


Pod koniec ubiegłego roku podczas III Salonu Ciekawej Książki organizowałem spotkanie  z prof. Witoldem Kuleszą, łódzkim karnistą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego.
Poświęcone było najnowszej jego monografii -


Crimen laesae iustitiae. Odpowiedzialność karna sędziów i prokuratorów za zbrodnie sądowe według prawa norymberskiego,niemieckiego, austriackiego i polskiego.



Profesor podczas spotkania odniósł się m.in.  do czynów sędziów III Rzeszy jako przykładu zbrodni popełnionej przeciwko ludzkości czy do praktyk prokuratury Republiki Federalnej Niemiec na przykładach postanowień odmawiających ich ścigania. Nie zabrakło też odniesień do Polski stalinowskiej, czy stanu wojennego.

Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wypowiedzi Profesora. Ważkość tematu, emocje, jakie wywołała, spowodowały, że postanowiliśmy zorganizować spotkanie drugi raz, w studiu Telewizji Internetowej Uniwersytetu Łódzkiego i nagrać, by jak najwięcej osób mogło usłyszeć słowa Profesora. Mój udział przy tym przedsięwzięciu był już symboliczny

Rejestracja odbyła się 13 grudnia 2013 r., w ramach spotkań/wywiadów prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Łódzkiego.

Witold Kulesza mówił i o swojej książce, ale dzielił się także refleksjami związanymi z stanem wojennym. Podobnie jak wcześniej, padło wiele ważnych słów. 

Profesor opowiadał o mordercach w togach, haniebnych czynach prokuratorów i sędziów, którzy działali zbrodniczo  w imię obowiązującego w danym momencie dziejowym prawa. Tym samym popełniali zbrodnię obrazy sprawiedliwości (Crimen laesae iustitiae).

Witold Kulesza ukazywał przy tym cynizm władzy. Próbował wreszcie wskazać te sytuacje, gdzie prokurator, sędzia w imię sprawiedliwości, moralności powinien przeciwstawić się obowiązującym kodeksom.

Innymi słowy – zwracał uwagę na granice posłuszeństwa prawników prawu.

Mimo, że Profesor odnosił się głównie do przeszłości, to dotykał i problemów współczesności. Rozliczenie zbrodniarzy obrażających w przeszłości sprawiedliwość pozostawia wiele do życzenia do dziś. Ale to tylko jeden aspekt.

Współczesność wciąż może zaskoczyć podobnymi sytuacjami, które zostały opisane w monografii Profesora. Wiszą one w powietrzu. W szerszym kontekście tematyka jest przez to bardzo aktualna.

Z najświeższych spraw – wspominałem niedawno o ustawach przyjętych przez władze Ukrainy ograniczających swobody obywatelskie. Intencje, które za nimi stoją, z pewnością nie służą  sprawiedliwości. A mogą stać się narzędziem do jej obrazy. 



Relacja z rozmowy z prof. Witoldem Kuleszą








prof. Witold Kulesza








Łukasz Orzechowski 




0 komentarze :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...